Amazon Q – Amazon Şirketler için Chatbot’unu duyurdu.


1
1 point

Amazon, yapay zeka konusundaki gelişmelerde geride kaldığı algısını silmek için çaba harcıyor. OpenAI’nin ChatGPT’si, Google’ın Bard sohbet botu ve Microsoft’un Copilot’ları varken, Amazon Salı günü kendi yapay zeka asistanını duyurarak sohbet botu yarışına katıldı: Amazon Q.

Amazon’un bulut bilişim bölümü tarafından geliştirilen bu sohbetbotu, tüketiciler için değil, işyerlerine odaklanmış durumda. Amazon Q, çalışanları günlük görevlerinde desteklemeyi amaçlıyor, örneğin strateji belgelerini özetleme, iç destek taleplerini doldurma ve şirket politikalarıyla ilgili soruları yanıtlama gibi. Bu, diğer kurumsal sohbet botlarıyla rekabet edecek, bunlar arasında Copilot, Google’ın Duet AI ve ChatGPT Enterprise bulunuyor.

Amazon Web Services’in CEO’su Adam Selipsky, “Q’nun milyonlarca insan için iş hayatlarında bir iş arkadaşı olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Amazon, yapay zeka yarışında geride kaldığı algısından kurtulma çabasında bir süredir daha sessizdi. Ancak geçen yıl Eylül ayında, OpenAI’nin ChatGPT’si piyasaya sürüldüğünden bu yana, Google, Microsoft ve diğerleri kendi sohbetbotlarını tanıtarak ve yapay zeka geliştirmeye büyük yatırımlar yaparak bu çılgınlığa katıldılar.

Amazon, yapay zeka planları konusunda daha yakın zamanda daha fazla bilgi vermişti. Eylül ayında, OpenAI ile rekabet eden bir yapay zeka girişimine, Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacaklarını duyurdu ve birlikte gelişmiş bilgi işlem çipleri geliştireceklerdi. Amazon ayrıca bu yıl müşterilere farklı yapay zeka sistemlerine erişim imkanı tanıyan bir platformu da tanıttı.

Amazon zaten bulut bilişimin lider sağlayıcısı olarak iş müşterilerinin büyük miktarda bilgiyi bulut sunucularında depolamasına olanak tanıyor. Şirketler, işyerlerinde sohbetbotları kullanmak istiyorlardı ancak bu yardımcıların şirket verilerini koruyacağından ve bilgilerini gizli tutacağından emin olmak istediler, dedi Selipsky.

Buna yanıt olarak, Amazon Q’yu tüketici sohbet botundan daha güvenli ve gizli bir şekilde inşa ettiğini söyledi. Örneğin, Amazon Q, iş müşterileri zaten kullanıcıları için belirledikleri güvenlik izinlerine sahip olabilir. Bir pazarlama çalışanının hassas finansal tahminlere erişimi olmayan bir şirkette, Q, bu çalışanın böyle bir finansal veriyi sorması durumunda bu veriyi sağlamayarak bunu taklit edebilir.

Şirketler ayrıca Amazon Q’ya, Amazon’ın sunucularında olmayan kurumsal verileriyle çalışma izni verebilir, örneğin Slack ve Gmail ile bağlantı kurabilirler.

ChatGPT ve Bard’ın aksine, Amazon Q belirli bir yapay zeka modeline dayanmıyor. Bunun yerine, çeşitli yapay zeka sistemlerini bir araya getiren bir Amazon platformu olan Bedrock’u kullanıyor, bunlar arasında Amazon’ın Titan’ı ve Anthropic ve Meta tarafından geliştirilenler bulunuyor.

Q adı, sohbet botunun konuşma niteliğine gönderme yaparak kelime oyunu niteliğinde. Aynı zamanda, James Bond romanlarındaki Q karakterine, gizli ve yardımcı araçlar yapan bir karaktere ve güçlü bir “Star Trek” figürüne gönderme yapar.

Amazon Q’nun fiyatı kullanıcı başına ayda 20 dolardan başlıyor. Microsoft ve Google, e-posta ve diğer üretkenlik uygulamalarıyla çalışan kurumsal sohbetbotları için kullanıcı başına aylık 30 dolar talep ediyorlar.

Amazon Q, şirketin Las Vegas’taki yıllık bulut bilişim konferansında yaptığı bir dizi duyurudan biriydi. Ayrıca yapay zeka için hesaplama altyapısını güçlendirmek için planlarını paylaştı. Nvidia ile olan uzun vadeli ortaklığını genişletti ve şirketlerinin dünyanın en hızlı yapay zeka süper bilgisayarını inşa ettiklerini söyledi.

Çoğu benzer sistem, Nvidia’nın GPU’ları veya grafik işlem birimleri olarak adlandırılan özel çiplerle birlikte standart mikroişlemciler kullanır. Bunun yerine, Salı günü duyurulan sistem, çoğu mobil telefonun teknolojisini besleyen şirket Arm’ın işlemci teknolojisini içeren yeni Nvidia çipleriyle inşa edilecek.


Like it? Share with your friends!

1
1 point

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Trendinus

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir