OQC 100 milyon dolarlık bir Seri B finansman turunu duyurdu


0

Oxford Üniversitesi’nin fizik alanında yürütülen bir girişimi olan Oxford Quantum Circuits (OQC), yakın zamanda Japonya’nın SBI Group’un yatırım kolu öncülüğünde gerçekleştirilen 100 milyon dolarlık bir Seri B finansman turunu duyurdu. Aynı zamanda, şirket, “dünyanın ilk işletmeye hazır kuantum bilgisayar platformu” olarak nitelendirdiği 32 qubit’lik bir kuantum bilgi hizmetleri platformu olan Toshiko’yu da tanıttı.

Şirket, Toshiko’nun “dünyanın ilk işletmeye hazır kuantum bilgisayar platformu” olduğunu iddia ediyor.

OQC Toshiko, adını bilimde Japon kadınlara rol model olarak geniş çapta kabul edilen ilk Japon kadın fizikçi olan Japon nükleer fizikçi Toshiko Yuasa’dan almıştır.

OQC, “kuantumu laboratuvardan çıkararak” ve “kuantum avantajı” için yol açmak adına Equinix, Nvidia, Amazon Web Service ve McKinsey ile iş birliği yapıyor.

Kuantum avantajı, bir kuantum bilgisayarının, geleneksel ikili sistem bilgisayarın makul bir süre içinde çözemeyeceği bir sorunu çözebilecek teknolojik yetenektedir.

Geçtiğimiz on yılda, özellikle Google ve IBM tarafından yapılan birçok kuantum avantajı iddiası oldu, ancak şu anda endüstri genelinde bir uzlaşı yok.

Çoğu kuantum bilgisayar sistemi hala deneysel kabul edilse de, hibrid ve bulut tabanlı klasik/kuantum sistemlerin ortaya çıkması ve sektörün ilk yerinde ticari kuantum platformlarının gelmesi, sektörü iş çözümlerine odaklanmaya yönlendirdi.

Nvidia’nın HPC ve kuantum direktörü Tim Costa, bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Yarının büyük sorunlarıyla başa çıkmak, bugünün GPU hızlandırmalı süper bilgisayarlarıyla kuantumu sorunsuz bir şekilde entegre etmeyi gerektirir. OQC Toshiko’yu NVIDIA GH200 Grace Hopper Süper Çipi ile birleştirerek NVIDIA CUDA Quantum üzerinden entegre kuantum-klasik hesaplama platformuyla, OQC, işletmelere ve araştırmacılara endüstrilerde ve kritik bilimsel alanlarda çığır açmalarına yardımcı olabilir.”

OQC aynı zamanda 100 milyon dolarlık bir Seri B turunu duyuruyor. Fon toplama işlemi, Japonya’nın SBI Yatırımları liderliğinde gerçekleştirilecek ve Oxford Science Enterprises (OSE), University of Tokyo Edge Capital Partners (UTEC), Lansdowne Partners ve OTIF gibi diğer yatırımcılara da katılacak.

Şirket daha önce yaklaşık 43 milyon dolarlık bir Seri A finansmanı toplamıştı. OQC’ye göre, hem Seri A hem de Seri B finansman turları, Birleşik Krallık tarihindeki en büyük kuantum bilgisayar girişimi, finansman turunu oldu.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Trendinus

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir